LIVE-resultat och officiella rankningar från Stockholm Halvmarathon.
Resultatlistorna från Stockholm Halvmarathon på 07.09.2024. På den här sidan hittar du även rankningar från tidigare år (2021, 2022, 2023).
Resultat Stockholm Halvmarathon 2024
Resultat Män 2024:
Resultaten kommer att finnas online om några minuter. Vänligen uppdatera sidan.
Resultat Kvinnor 2024:
Kommer snart att vara online...
Fullständig resultatlista från Stockholm Halvmarathon
Resultat från tidigare år:
Resultat Stockholm Halvmarathon 2023
Resultat Män 2023:
Pos | Name | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Estrada Diego | USA | 01:03:03 |
2 | Chala Ebba Tulu | Keep Up RC | 01:04:47 |
3 | Svensk Emil | Stora Tuna Orienteringsklubb | 01:06:24 |
4 | Nilsson David | Högby IF | 01:06:51 |
5 | Djurberg Axel | Hässelby SK | 01:07:38 |
6 | Popov Artem | IFK Mora OK | 01:08:50 |
7 | Moakes Samuel | Storbritannien | 01:09:45 |
8 | Normelli Karl | Keep Up RC | 01:10:00 |
9 | Jonsson Mattias | F. Balsta IK-AB Durgo | 01:10:31 |
10 | Olsson Dennis | Sparvägens FK | 01:10:38 |
11 | Andemariam Heshlu | Keep Up RC | 01:10:53 |
12 | Lääs Kristofer | Keep Up RC | 01:11:36 |
13 | Lindskogen Oscar | Fredrikshofs FIF | 01:11:45 |
14 | Kaluza Mateusz | Polen | 01:12:22 |
15 | Jungar Eirik | Turebergs FK | 01:12:28 |
16 | Gjevre Jostein | Norge | 01:12:45 |
17 | Sällstedt Patrik | Valla | 01:12:59 |
18 | Äberg Marcus | Tjalve FIF | 01:13:14 |
19 | Falk Johan | Gustavsberg | 01:13:17 |
20 | Hallbäck Marcus | YO Running Club | 01:13:34 |
21 | Johansson Ludvig | IFK Lidingö | 01:13:38 |
22 | Söderberg Alexander | Sparvägens FK | 01:13:45 |
23 | Stjernlöf Mathias | Eskilstuna FI | 01:13:49 |
24 | Jarbeck Martin | FK Studenterna | 01:13:58 |
25 | Sandberg Oskar | Malungs OK | 01:14:10 |
26 | Seweling Philip | Fredrikshofs FIF | 01:14:13 |
27 | Rendahl Alexander | FK Studenterna | 01:14:24 |
28 | Larsson Albin | Vitamin Well | 01:15:00 |
29 | Ravenna Vernersson Niklas | Stockholm | 01:15:22 |
30 | Tornier Francois | Enskede | 01:15:23 |
31 | Pino Robin | Uppsala LK | 01:15:27 |
32 | Bundle Nick | Bromma | 01:15:35 |
33 | Berzell Love | OK Ravinen | 01:15:38 |
34 | Stevens Thomas | IF Mantra Sport | 01:15:44 |
35 | Novak Filip | Tjeckien | 01:15:49 |
36 | Segersten Lukas | Enköpings AI | 01:15:50 |
37 | Andersson Johannes | Finspangs AIK | 01:15:53 |
38 | Bylund Tommy | DPONLY Ski Club | 01:15:59 |
39 | Guiot Pierre-Yves | Triathlon Väst | 01:16:02 |
40 | Kjellen David | IF Göta Karlstad | 01:16:03 |
41 | Ahlund Niklas | Uppsala | 01:16:22 |
42 | Bäcklund Emil | Uppsala | 01:16:28 |
43 | Alvaeus Jonatan | Upsala IF | 01:16:28 |
44 | Bodin Gustav | Hässelby SK | 01:16:29 |
45 | Jansson Axel | Stockholm | 01:16:29 |
46 | Jönsson Markus | Ulricehamn | 01:16:36 |
47 | Förderer Micha Florian | Tyskland | 01:16:37 |
48 | Power Declan | Irland | 01:16:42 |
49 | Momats Erik | Terrible Tuesdays AC | 01:17:06 |
50 | Argärds Mattias | IFK Mora | 01:17:08 |
51 | Elinder Daniel | Fredrikshofs FIF | 01:17:11 |
52 | Engberg Frej | Stockholm | 01:17:16 |
53 | Westergren Daniel | IF Mantra Sport | 01:17:21 |
54 | Norberg Olof | Terrible Tuesdays AC | 01:17:23 |
55 | Söderlund Anders Glädjelöpa... | Nacka Värmdö SK | 01:17:43 |
56 | Sjölund Andreas | Team Nordic Trail/Sören SK | 01:17:44 |
57 | Lundqvist Anton | BOE RC | 01:17:44 |
58 | Olsson Emil | LK Roslagen | 01:18:00 |
59 | Regnström Jens | Umara SC | 01:18:03 |
60 | Hall Mathias | Järla Orientering | 01:18:05 |
61 | Plyhr Marcus | Rise & Stride | 01:18:21 |
62 | Ellervik Emil | Tjalve FIF | 01:18:31 |
63 | Krouwel Sander Kurt | Falun-Borlänge SK | 01:18:34 |
64 | Jonsson Filip | Carnegie IF | 01:18:39 |
65 | Dennis Adam | Bromma | 01:18:41 |
66 | Wennergren Fabian | Sudergarda Sprinterz | 01:18:58 |
67 | Huhta Henrik | Ljustorp | 01:19:00 |
68 | Rapp Elias | Västeras FK | 01:19:07 |
69 | Lindgren Daniel | IF Mantra Sport | 01:19:16 |
70 | Ahlberg Johan | Västeras | 01:19:26 |
71 | Frääs Simon | Kebab | 01:19:28 |
72 | Ellem George | Stockholm Run Club | 01:19:32 |
73 | Vonen Rasmus | Norge | 01:19:45 |
74 | Popiuc Marius | Malmö | 01:19:49 |
75 | Rosell Axel | Huddinge AIS | 01:19:50 |
76 | Biten Niklas | Hässelby SK | 01:19:53 |
77 | Rosberg Oscar | Stockholm | 01:19:54 |
78 | Lyu Jiake | Kina | 01:19:56 |
79 | Sassi Sterner Jonas | Keep Up RC | 01:19:59 |
80 | Fieber Andreas | Stockholm | 01:20:00 |
81 | Pettersson Oscar | XC STHLM | 01:20:06 |
82 | Jeirud William | Stockholm | 01:20:11 |
83 | Blackburn Sean | Irland | 01:20:13 |
84 | Larsson David | Solna | 01:20:14 |
85 | Vikander Filip | Stockholm | 01:20:25 |
86 | Märtensson August | Arsta | 01:20:27 |
87 | Blomberg John | Lidingö | 01:20:31 |
88 | Fjellborg Henrik | IFK Kiruna | 01:20:37 |
89 | Bouma Marinus | Uppsala | 01:20:37 |
90 | Almqvist Mattias | Ramboll Management Con... | 01:20:38 |
91 | Wilenius Karl | Lidköpings VSK | 01:20:41 |
92 | Larson Gustav | Arsta | 01:20:44 |
93 | Ström Marcus | Täby | 01:20:55 |
94 | Svederman Joakim | Hässelby SK | 01:21:07 |
95 | Lundgren Björnqvist Christoff. | Katrineholm SK | 01:21:08 |
96 | Carlson Fredrik | Fredrikshofs FIF | 01:21:09 |
97 | Young Stuart | Stockholm City Triathlon | 01:21:13 |
98 | Barquero Mauricio | Tafa Training | 01:21:14 |
99 | Bramstäng Philip | Protector Försäkring | 01:21:17 |
100 | Westerdahl Staffan | Fredrikshofs FIF | 01:21:19 |
Resultat Kvinnor 2023:
Pos | Name | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Kissa Lovisa | Uganda | 01:16:33 |
2 | Lindholm Hanna | HögbyIF | 01:16:38 |
3 | Arfwedson Mikaela | Sparvägens FK | 01:18:39 |
4 | Bäcklund Johanna | Runacademy IF | 01:18:54 |
5 | van Sitteren Liduina | Örebro AIK | 01:20:00 |
6 | Andersson Annika | Keep Up RC | 01:20:02 |
7 | Rasmusson Julia | LK Roslagen | 01:20:49 |
8 | Sihver Sofie | IFK Lidingö SOK | 01:20:52 |
9 | Brzuchalska Weronika | FK Studenterna | 01:22:35 |
10 | Olsson Julia | Oskarshamn RC | 01:22:57 |
11 | Berg Astrid | Stockholm | 01:22:59 |
12 | Saksi Elmina | Tjalve FIF | 01:23:39 |
13 | Smalström Linnea | Hälle IF | 01:23:55 |
14 | Karlsson Elisabet | Keep Up RC | 01:24:30 |
15 | Emilsson Annie | Vadstena | 01:24:43 |
16 | Gallo Elisa | Italien | 01:25:22 |
17 | Axelsson Rebecca | Keep Up RC | 01:26:46 |
18 | Ewerlöf Malin | IFK Lidingö | 01:26:50 |
19 | Cederlund Felicia | Fredrikshofs FIF | 01:26:56 |
20 | Taavo Beatrice | Umara SC | 01:27:19 |
21 | Brink Carin | Fredrikshofs FIF | 01:27:22 |
22 | Ulvegren Albina | Fredrikshofs FIF | 01:28:08 |
23 | Lindqvist Anna Charlotte | Norge | 01:28:12 |
24 | Rutström Jenny | Öbacka LK | 01:28:54 |
25 | Croner Emma | IF Mantra Sport | 01:28:56 |
26 | Rigdal Marie-Louise | Urban Tribes | 01:29:22 |
27 | Bergström Tove | Stockholm | 01:29:37 |
28 | Johansson Elin | Kolmarden | 01:30:21 |
29 | S0rgjerd Victoria Elisa Joaki | NTNUI | 01:30:28 |
30 | Ericson Hallen Fanny | Urban Tribes | 01:30:39 |
31 | Nekby Amanda | Runacademy IF | 01:30:41 |
32 | Kokke Pieke | Nederländerna | 01:31:14 |
33 | Hultenberger Hilda | Northvolt | 01:31:31 |
34 | Lundquist Fanny | Stockholm | 01:31:34 |
35 | Allbäck Therese | Drift Running Club | 01:31:36 |
36 | Kurra Hannele | Lidingö | 01:31:47 |
37 | Brucker Annika | FK Studenterna | 01:31:50 |
38 | Barman Kajsa | Maratonlabbet | 01:31:51 |
39 | Domazetovsk Marina | Nordmakedonien | 01:31:54 |
40 | Meinl Hanna | Stockholm | 01:31:56 |
41 | Muhrbeck Sofia | Novare | 01:32:04 |
42 | Saarela Helena | IF Mantra Sport | 01:32:04 |
43 | Nymark Bohlander Nina | 3City Triathlon | 01:32:10 |
44 | Porsmose Ninna | Danmark | 01:32:11 |
45 | Emilsson Thea | HKV | 01:32:19 |
46 | Korhonen Hanna | Runacademy IF | 01:32:37 |
47 | Hernberg Louise | Stockholm Run Club | 01:33:08 |
48 | Stener Josefine | Stockholm | 01:33:22 |
49 | Bild Maria | Urban Tribes | 01:33:35 |
50 | Hammer Sigrun Margrete | Norge | 01:33:37 |
51 | Asp Jonna | Solna | 01:33:38 |
52 | Linde Hanna | Stockholm | 01:33:48 |
53 | Alsiö Moa | IK Wilske | 01:33:51 |
54 | Flodin Stina | Stockholm | 01:33:51 |
55 | Olsmats Eleonora | Uppsala | 01:33:58 |
56 | Sadik Diane | FK Studenterna | 01:33:58 |
57 | Alin Maria | Vitamin Well | 01:34:00 |
58 | Widell Genborg Jennifer | Gävle | 01:34:06 |
59 | Abrahamsson Lisa | Gröndal | 01:34:20 |
60 | Groß Anna | Österrike | 01:34:36 |
61 | Nordström Melina | IF Linnea | 01:34:37 |
62 | Uggla Louise | Karlstad | 01:34:39 |
63 | Lundin Lova | Stockholm | 01:34:44 |
64 | Svensson Ida | Bor | 01:34:49 |
65 | Mandelberg Lin | Roma IF | 01:34:53 |
66 | Angström Eva | Täby | 01:35:06 |
67 | Rädling Emelie | Gröndal | 01:35:30 |
68 | Eriksson Madeleine | Stockholm | 01:35:35 |
69 | Hirt Katharina | Schweiz | 01:35:37 |
70 | Spets Julie | Norge | 01:35:38 |
71 | Rennermalm Julia | Fredrikshofs FIF | 01:35:39 |
72 | Segerbrand Tiffani | Good Advice Sverige | 01:35:41 |
73 | Eriksson Catharina | Farsta | 01:35:43 |
74 | Bokedal Madeleine | FK Studenterna | 01:35:44 |
75 | Wigert Sofia | Sten LK | 01:35:46 |
76 | Gelsberga Sokolova Madara ... | Karlholmsbruk | 01:35:53 |
77 | Arnesson Rebecca | Lulea | 01:36:02 |
78 | Karlsson Vilma | Snättringe SK | 01:36:03 |
79 | Naesman Lovisa | LJJ-Runners | 01:36:04 |
80 | Israelsson Hanna | Solna | 01:36:07 |
81 | Berglund Alexandra | Knivsta | 01:36:08 |
82 | Nyberg Dahlbäck Matilda | Eskilstuna | 01:36:12 |
83 | Rapti Mina | Grekland | 01:36:13 |
84 | Johansson Matilda | Bauhaus Sportklubb | 01:36:18 |
85 | Björklund Sara | Hemlingby LK | 01:36:23 |
86 | Graaf Emma | CSK Ludvika Triathlon | 01:36:26 |
87 | Paulsen Maria Emhjellen | Norge | 01:36:32 |
88 | Enander Beatrice | Djursholm | 01:36:35 |
89 | Svensson Anna | Stockholm | 01:36:37 |
90 | Ginty Maura | Irland | 01:36:38 |
91 | Persson Beatrice | Hässelby SK | 01:36:43 |
92 | Hjalmarsson Angelica | Hägersten | 01:36:48 |
93 | Ejdenwik Savannah | Solna | 01:37:04 |
94 | Hassaine Eneli | Uppsala | 01:37:07 |
95 | Nordström Ella | Kungsängen | 01:37:10 |
96 | Winberg Madeleine | Solna | 01:37:12 |
97 | Kazimierczak Martha | Pielagos | 01:37:13 |
98 | Faber Laura Louise | Danmark | 01:37:18 |
99 | Stjernlöf Elin | Linköpings Löparklubb | 01:37:24 |
100 | Grunder Magdalena | Järfälla OK | 01:37:25 |
Resultat Stockholm Halvmarathon 2022
Resultat Män: Top 100
Pos | Name | Club | Time |
---|---|---|---|
1 | Abootorabi Mohammadreza | Keep Up Running Club | 01:05:41 |
2 | Casteel Archibald | Sparvägens FK | 01:05:58 |
3 | Abraha Adhanom | Eskilstuna FI | 01:08:26 |
4 | Setthagen Hugo | Sparvägens FK | 01:10:47 |
5 | Uhrbom Fredrik | Sparvägens FK | 01:10:50 |
6 | Olsson Dennis | Sparvägens FK | 01:11:11 |
7 | Jennings Patrik | Danderyd | 01:11:14 |
8 | Österlund Anders | Västeras SOK | 01:12:09 |
9 | Karlsson Simon | Tisdagsklubben Örebro | 01:12:20 |
10 | Ahlund Niklas | Uppsala | 01:12:29 |
11 | Seweling Philip | Fredrikshofs FIF | 01:12:41 |
12 | Özdemir Direnc | Cinqore AB | 01:12:43 |
13 | Hellström Erik | Strands IF | 01:12:55 |
14 | Pino Robin | Uppsala LK | 01:13:23 |
15 | Segersten Lukas | Enköpings AI | 01:13:26 |
16 | Sällstedt Patrik | Valla | 01:13:37 |
17 | Norman Niklas | Hudiksvall | 01:13:54 |
18 | Pettersson Fredrik | #löparvad | 01:13:58 |
19 | Jungar Eirik | Arsta | 01:14:04 |
20 | Alvaeus Jonatan | Upsala IF | 01:14:07 |
21 | Argärds Mattias | IFK Mora | 01:14:21 |
22 | Smedberg Christian | Nacka Värmdö Skidklubb | 01:14:23 |
23 | Hansson Simon | Kungsbacka | 01:14:27 |
24 | Berggren Erik | Stockholm | 01:14:27 |
25 | Thorold Jens | FM Amf 1 | 01:14:29 |
26 | Karlström Edvin | Rehns BK | 01:14:31 |
27 | Lindman Jona | KA 2 IF | 01:14:44 |
28 | Lindskogen Oscar | Fredrikshofs FIF | 01:15:10 |
29 | Tarenne Adrien | Frankrike | 01:15:19 |
30 | Stadigs Jesper | Akersberga Spring | 01:15:26 |
31 | Yamamoto Akiyuki | Japan | 01:15:27 |
32 | Du Pasquier Arnaud | Schweiz | 01:15:39 |
33 | Munkhammar Markus | Ludvika | 01:15:40 |
34 | Ravenna Vernersson Niklas | Stockholm | 01:15:42 |
35 | Magnusson Andreas | FM P 4 | 01:15:47 |
36 | Groundstroem Filip | Bromma | 01:16:01 |
37 | Lämsä Joonas | Ramboll Sweden/VaistoKo... | 01:16:06 |
38 | Oskarsson Kim | Enhörna IF | 01:16:07 |
39 | Gustafsson Patrik | Solna | 01:16:11 |
40 | Pell Rickard | Hässelby SK | 01:16:11 |
41 | Jannborg Henrik | Västeras | 01:16:13 |
42 | Karlsson Tommy | Ulrika IK | 01:16:28 |
43 | Hidalgo Migueles Jairo | Club Atletismo Amigos del ... | 01:16:30 |
44 | Pettersson Oscar | XC STHLM | 01:16:41 |
45 | Krochak Paul | Stockholm | 01:16:46 |
46 | Hallbäck Marcus | YO Running Club | 01:16:46 |
47 | Lausen Robin | Team Kroppsteknik | 01:16:50 |
48 | Tengstrand Erik | IK NocOut.se | 01:17:13 |
49 | S0rum Kjetil | Norge | 01:17:25 |
50 | Martin Garcia Miguel Angel | Spanien | 01:17:33 |
51 | Carlsson Olav | Norge | 01:17:34 |
52 | Thelin Marten | IK Akele | 01:17:37 |
53 | Henriksson Arvid | FM K 3 | 01:17:38 |
54 | Mazurov Oleg | Tyskland | 01:17:42 |
55 | Spratt Joel | FK Studenterna | 01:17:46 |
56 | Seger Mikael | FM P 7 | 01:17:46 |
57 | Karlsson Mattias | Stockholm LDK | 01:17:50 |
58 | Arnström Erik | Bohuslän Endurance Sport. | 01:17:51 |
59 | Larsson Albin | Stockholm | 01:17:54 |
60 | Jansson Axel | Advokatfirman Vinge | 01:17:54 |
61 | Hellner Anders | Stockholm | 01:17:58 |
62 | Ainouz Filip | Fredrikshofs FIF | 01:17:59 |
63 | Jeirud William | Stockholm | 01:18:06 |
64 | Karlsson Wilhelm | The Running Burritobrothers | 01:18:10 |
65 | Ljungquist Lars | TSM Running | 01:18:14 |
66 | Alkert Claes | FM MR N | 01:18:17 |
67 | Martensson August | Brandkonsulten AB | 01:18:18 |
68 | de Pedro Domingo Hector | Hässelby SK | 01:18:21 |
69 | Nabb Michael | Akersberga Triathlonförening | 01:18:25 |
70 | Kronk Ryan | USA | 01:18:26 |
71 | Pineda Daniel | Soanien | 01:18:27 |
72 | Hagberg Markus | Terrible Tuesdays AC | 01:18:27 |
73 | Tiberti Tito Fiorenzo | Italien | 01:18:31 |
74 | Bell Marcus | Järfälla | 01:18:32 |
75 | Byström Victor | HögbyIF | 01:18:33 |
76 | Eneroth Leo | Pansarknektarna | 01:18:40 |
77 | Khrystianovych Yurii | Sapik-Team | 01:18:50 |
78 | Serrander Niklas | BNBRC | 01:19:01 |
79 | Tisell Eric | Hässelby SK | 01:19:04 |
80 | Fournier Paul | Uglow-Joint Dynamics | 01:19:07 |
81 | Brunnstedt Kalle | Life is a party | 01:19:12 |
82 | Mannberg Andreas | Malungs IF | 01:19:13 |
83 | Sanz Victor | Spanien | 01:19:14 |
84 | Arnsäter Per | Trangsvikens IF | 01:19:16 |
85 | Sundin Jonas | Stockholm | 01:19:16 |
86 | Hunnes Daniel | Göteborg | 01:19:25 |
87 | Hassan Suldan | Samsung - The Power of ... | 01:19:28 |
88 | Lönnqvist Axel | Hässelby SK | 01:19:28 |
89 | Berg Engelbrekt | Stockholm | 01:19:28 |
90 | Isomettä Christian | Oskarshamn RC | 01:19:31 |
91 | Hassel Marcus | Bromma IF | 01:19:36 |
92 | Hermansson Jens | Edsbyn | 01:19:37 |
93 | Alzen Peter | Solna | 01:19:39 |
94 | Söderberg Samuel | Jonte30 | 01:19:50 |
95 | Nybäck Fredrik | Sparvägens FK | 01:19:51 |
96 | Stenberg Patrik | Stockholm | 01:19:54 |
97 | Lindman Lukas | Karlskrona SOK | 01:19:56 |
98 | Hagelin Peter | Viggo&Adele Running | 01:20:00 |
99 | Ajanovski Kokan | Makedonien | 01:20:00 |
100 | Janzon Emanuel | IF Mantra Sport | 01:20:02 |
Resultat Kvinnor
Pos | Name | Club | Time |
---|---|---|---|
1 | Lindholm Hanna | HögbyIF | 01:14:26 |
2 | Bengtsson Linn | Sparvägens FK | 01:15:40 |
3 | Andersson Charlotte | IFK Umea | 01:16:49 |
4 | Arvered Charlotte | STC | 01:19:08 |
5 | Todorovska Elias Emilia | FK Studenterna | 01:19:48 |
6 | Olsson Julia | Oskarshamn | 01:20:07 |
7 | Falk Beata | Falun | 01:20:07 |
8 | Hedbys Jonna | FM MHS H | 01:21:44 |
9 | Medin Emelie | Stockholm | 01:21:58 |
10 | Jernberg Louise | FM F 16 | 01:21:59 |
11 | Axelsson Rebecca | Keep Up RC | 01:23:03 |
12 | Ulbrich Yasmin | Tyskland | 01:23:32 |
13 | Rutström Jenny | Öbacka LK | 01:23:43 |
14 | Berg Astrid | Stockholm | 01:24:11 |
15 | Thorold Hanna | Lidköpings VSK | 01:25:15 |
16 | Norgren Sofia | ASICS FrontRunner | 01:25:18 |
17 | Rigdal Marie-Louise | Urban Tribes | 01:25:50 |
18 | Lundberg Sandra | Bromma | 01:26:00 |
19 | Törnqvist Hanna | Akersberga Triathlonförening | 01:26:34 |
20 | Sjögren Susanna | Falun | 01:26:45 |
21 | Höckenström Sophie | FK Studenterna | 01:26:56 |
22 | Walheim Emelie | OK Kare | 01:27:26 |
23 | Mandelberg Lin | Roma IF | 01:27:39 |
24 | Rasmusson Julia | Norrtälje | 01:27:43 |
25 | Brink Carin | FK Studenterna | 01:27:45 |
26 | Almen Lagerwall Ida | FK Studenterna | 01:28:00 |
27 | Rendes-Sebok Klaudia | Ungern | 01:28:04 |
28 | Bergman Emma | Alnö | 01:28:21 |
29 | Pemmer Lisa | Tyskland | 01:28:30 |
30 | Hovland Nina | Norge | 01:28:35 |
31 | von Schewelov Wallen Ella | BNBRC | 01:28:47 |
32 | Olander Frida | IK Stern | 01:29:01 |
33 | Wilson Megan | Skarpnäck | 01:29:09 |
34 | di Tillo Paola | Italien | 01:29:24 |
35 | Wigren Malin | Locum IF | 01:29:33 |
36 | Jakobsson Larsson Helena | Göteborg | 01:29:37 |
37 | Holstad Emma | Lidingö | 01:30:00 |
38 | Skinner Elinor | Storbritannien | 01:30:09 |
39 | Lauren Mikaela | Stockholm | 01:30:10 |
40 | Bohlander Nina | 3City Triathlon | 01:30:18 |
41 | Luks Renee | Eskilstuna | 01:30:30 |
42 | Muhrbeck Sofia | Täby | 01:30:40 |
43 | Norebring Julia | Stockholm | 01:30:41 |
44 | Dawrin Emilie | Värmdö | 01:30:41 |
45 | Ericson Hallen Fanny | Stockholm | 01:30:46 |
46 | Saarela Helena | IF Mantra Sport | 01:30:53 |
47 | Hultenberger Hilda | Bromma | 01:31:02 |
48 | Rask Johanna | Apladalens LK | 01:31:14 |
49 | Israelsson Hanna | Solna | 01:31:20 |
50 | Ogden Mathilda | Upsala IF | 01:31:25 |
51 | Andre Caroline | Stockholm | 01:31:36 |
52 | Örtengren Madelaine | FK Studenterna | 01:31:36 |
53 | Pasarin Mon Karina | Spanien | 01:31:40 |
54 | Kärra Karolin | Apladalens LK | 01:31:42 |
55 | Graf Caroline | Stockholm | 01:31:44 |
56 | Eriksson Catharina | Huddinge AIS | 01:32:15 |
57 | Zide Marie | Bromma | 01:32:22 |
58 | Seebacher Anna | Österrike | 01:32:29 |
59 | Äsing Frida | Sundsvall Runners | 01:32:32 |
60 | Gelsberga Sokolova Madara | Riga | 01:32:57 |
61 | Wiklund Kristine | Mälarhöjdens IK | 01:32:57 |
62 | Eriksson Carola | LK Roslagen | 01:33:01 |
63 | Zacharias Lisa | Tyskland | 01:33:03 |
64 | Ahlin Marielle | Enköpings AIF | 01:33:07 |
65 | Hagenius Jessica | Runacademy IF | 01:33:16 |
66 | Widing Katarina | Stockholm | 01:33:22 |
67 | Kurra Hannele | Lidingö | 01:33:30 |
68 | Oja Hanna | Vällingby | 01:33:32 |
69 | Korhonen Hanna | Runacademy IF | 01:33:43 |
70 | Wilson Elin | Saltsjö-Boo | 01:33:44 |
71 | Wehrens Caroline | Belgien | 01:33:44 |
72 | Viklund Lena | Högbo GIF | 01:33:52 |
73 | Venesmaa Julia | Stockholm | 01:33:53 |
74 | Vankovich Anastasiya | Belarus | 01:33:57 |
75 | Sadik Diane | FK Studenterna | 01:34:08 |
76 | Abrahamsson Lisa | Team Gröndal | 01:34:11 |
77 | Stener Josefine | Bromma | 01:34:17 |
78 | Kefala Konstantina | Grekland | 01:34:21 |
79 | Widell Genborg Jennifer | Gävle | 01:34:23 |
80 | Alplund Emy | Zurich, Schweiz | 01:34:25 |
81 | Pühringer Charlotta | Stockholm | 01:34:31 |
82 | Ullberg Anna | Go Running, Skarpäng | 01:34:32 |
83 | Nordstrand Sara | Östersund | 01:34:37 |
84 | Frank Maria | IF Linnea | 01:34:37 |
85 | Lindevall Sofie | London, Storbritannien | 01:34:37 |
86 | Hurkmans Jennie | Team Satan | 01:34:51 |
87 | Uusitalo Emmy | Hägersten | 01:34:55 |
88 | Carlsson Therese | LK Roslagen | 01:35:11 |
89 | Ahlberg Camilla | Boras LK | 01:35:15 |
90 | Jerrewing Strömberg Linda | Enskededalen | 01:35:27 |
91 | Tarberg Daniella | Solleftea | 01:35:28 |
92 | Werkelin Vanessa | Stockholm | 01:35:47 |
93 | Thornberg Emma | Stockholm | 01:35:49 |
94 | Moström Eva | Sundbyberg | 01:35:53 |
95 | Eklöf Sofia | Stockholm | 01:35:57 |
96 | Strzelec Emilia | Irland | 01:36:14 |
97 | Jönsson Frida | Lidingö | 01:36:16 |
98 | Löf Hagström Emma | Sparvägens FK | 01:36:17 |
99 | Ekberg Johanna | Svensk Fastighetsförmedli... | 01:36:17 |
100 | Carlsson Mari | Rengsjö | 01:36:35 |
Resultat Stockholm Halvmarathon 2021
Resultat Män: Top 100
Pos | Name | Club | Time |
---|---|---|---|
1 | Walleräng Olle | Sparvägens FK | 01:06:06 |
2 | Kiflay Yohannes | Hässelby SK | 01:09:43 |
3 | Honig Tom | Keep Up RC | 01:11:05 |
4 | Hatefnejad Tony | Hälle IF | 01:11:46 |
5 | Jennings Patrik | Stockholm | 01:11:49 |
6 | Billström Fredrik | FK Studenterna | 01:12:06 |
7 | Kronborg Joel | Hässelby SK | 01:12:09 |
8 | Henningsson Niklas | Sundbybergs IK | 01:12:22 |
9 | Olsson Dennis | Sparvägens FK | 01:12:27 |
10 | Lindskog Alexander | Hemlingby LK | 01:12:27 |
11 | Normelli Karl | Bonanza Running Club | 01:12:34 |
12 | Bjernhagen Hannes | Fredrikshofs FIF | 01:12:39 |
13 | Spetz Nils | Sparvägens FK | 01:12:46 |
14 | Seweling Philip | Fredrikshofs FIF | 01:13:41 |
15 | Söderberg Alexander | Sparvägens FK | 01:13:46 |
16 | Olsson Robert | Finskogarnas SK | 01:13:46 |
17 | Milesson Gustav | Stockholm | 01:13:49 |
18 | Norman Niklas | Hudiksvall | 01:14:19 |
19 | Theander Claes | HiQ Sports Club | 01:14:20 |
20 | Grip Oskar | Fredrikshofs FIF | 01:14:23 |
21 | Frisk Joakim | Västeras FK | 01:14:30 |
22 | Pickelner Thomas | Asics Frontrunner | 01:15:24 |
23 | Brattander Henrik | Huddinge AIS | 01:15:28 |
24 | Özdemir Direnc | Cinqore AB | 01:15:47 |
25 | Ahlund Niklas | Uppsala | 01:15:55 |
26 | Elinder Daniel | Fredrikshofs FIF | 01:16:13 |
27 | Tisell Eric | Hässelby SK | 01:16:24 |
28 | Karlsson Timmy | FK Studenterna | 01:16:29 |
29 | Young Stuart | Athletic Club Saltlake | 01:16:31 |
30 | Argärds Mattias | IFK Mora | 01:16:56 |
31 | Lee-Ohlsson Fredrick | FK Studenterna | 01:17:15 |
32 | Billinger Simon | Bagarmossen | 01:17:19 |
33 | Alvaeus Jonatan | Upsala IF | 01:17:19 |
34 | Setthagen Hugo | Sparvägens FK | 01:17:27 |
35 | Smedberg Christian | Nacka Värmdö Skidklubb | 01:17:39 |
36 | Frandsen Jacob | Credo Endurance | 01:17:59 |
37 | Svedin Johan | Milslukarna XC | 01:18:12 |
38 | Gustavsson Oscar | Vallentuna-Össeby OL | 01:18:22 |
39 | Gabie Paul | CAN | 01:18:24 |
40 | Wärn Björn | Terrible Tuesdays | 01:18:37 |
41 | Johansson Erik | Katrineholms SK | 01:18:38 |
42 | Lundberg Mikael | FK Studenterna | 01:18:54 |
43 | Smed Markus | Fredrikshofs FIF | 01:18:56 |
44 | Hedman Anders | Resultat AB | 01:18:57 |
45 | Johansson Robin | Strängnäs Löparklubb | 01:19:09 |
46 | Svederman Joakim | Stockholm | 01:19:09 |
47 | Karlsson Holmer Simon | IFK Mora OK | 01:19:15 |
48 | Pechhacker Thomas | Stockholm | 01:19:15 |
49 | Nabb Michael | Akersberga Triathlonförening | 01:19:18 |
50 | Hällberg Stefan | IFK Lidingö | 01:19:31 |
51 | Borgström Robin | Beyond Running Crew | 01:19:32 |
52 | Eriksson Mikael | Team AnyPace Sweden | 01:19:34 |
53 | Äkesson Andreas | Saltsjöbadens IF | 01:19:41 |
54 | Jonsson Mattias | Durgo AB | 01:19:42 |
55 | Stunz Johan | LK Gränslöst | 01:19:45 |
56 | Hellner Anders | Stockholm | 01:19:48 |
57 | Gustafsson Tobias | Täby IS/Team Hybris | 01:19:48 |
58 | Ahde Carl-Johan | Fredrikshofs FIF | 01:20:05 |
59 | Aldheimer Thomas | Fredrikshofs FIF | 01:20:08 |
60 | Karlsson Mattias | Stockholm LDK | 01:20:16 |
61 | Arvered Pär | Arvered RC | 01:20:42 |
62 | Ray David | Stockholm | 01:20:48 |
63 | Bäckström Joakim | IFK Umea | 01:21:08 |
64 | Källmen Nicklas | LK Gränslöst | 01:21:08 |
65 | Frisk Jesper | XC STHLM Ski Club | 01:21:17 |
66 | Regnström Jens | Umara SC | 01:21:23 |
67 | Andersen Michael | Ramboll Running Society | 01:21:27 |
68 | Silfver Stefan | TSM Running | 01:21:28 |
69 | Bouvin Erik | Spring Snyggt Academy | 01:21:30 |
70 | Maher Mustafa | Offerdal SK | 01:21:31 |
71 | Bonnier Niklas | Lidingö | 01:21:33 |
72 | Kristiansen Sondre | NOR | 01:21:35 |
73 | Näslund Matti | Älvsjö | 01:21:39 |
74 | Malk Johan | Tynningö | 01:21:39 |
75 | Biranvand Yavar | Västeras LK | 01:21:42 |
76 | Rosberg Oscar | Stockholm | 01:21:47 |
77 | Nygren Karl | Solna | 01:21:49 |
78 | Raehl Jason | USA | 01:21:54 |
79 | Emilsson Thomas | Terrible Tuesdays Triathlon... | 01:21:54 |
80 | Buskas Pontus | Katrineholms SK | 01:21:55 |
81 | Malmhester Petter | Enskede | 01:21:56 |
82 | Sandberg Marcus | Enskede | 01:22:06 |
83 | Gustafsson Patrik | Solna | 01:22:07 |
84 | Ljunggren Jens | Stavsnäs | 01:22:07 |
85 | Selin Markus | Aktiv ASKO | 01:22:09 |
86 | Isaksson Vivungi Robin | Bromma | 01:22:11 |
87 | Bonnevier Hakan | AIK | 01:22:18 |
88 | Ählenius Martin | Västeras LK | 01:22:19 |
89 | Lundberg Edvard | Fredrikshofs FIF | 01:22:22 |
90 | Olsson Fabian | Bromma | 01:22:26 |
91 | Curien Antoine | Skärholmen | 01:22:30 |
92 | Hansson Torbjörn | Springtime Sports Club | 01:22:32 |
93 | Gustafsson Pontus | Pite Runners LDK | 01:22:33 |
94 | Palm Mattias | IF Linnea | 01:22:39 |
95 | Mylfalk Niklas | FK Studenterna | 01:22:40 |
96 | Hagelin Peter | Viggo&Adele Running | 01:22:44 |
97 | Hermansson Andre | Stockholm | 01:22:58 |
98 | Fredman Klockar Joel | Stockholm | 01:23:05 |
99 | Viking Björn | Katrineholms SK | 01:23:11 |
100 | Forswall Jakob | Huddinge | 01:23:11 |
Resultat Kvinnor: Top 100
Pos | Name | Club | Time |
---|---|---|---|
1 | Trane Sara | Fredrikshofs FIF | 01:20:13 |
2 | Gibrand Malin | FK Studenterna | 01:20:32 |
3 | Skoog Malin | IFK Umea | 01:21:39 |
4 | Rutström Jenny | Öbacka LK | 01:21:56 |
5 | Francke Maria | Enebyberg | 01:25:46 |
6 | Brink Carin | FK Studenterna | 01:26:31 |
7 | Berg Astrid | Stockholm | 01:26:32 |
8 | Gustafsson Moa | FK Studenterna | 01:27:27 |
9 | Gustafson Fanny | Motala AIF | 01:27:34 |
10 | Hagberg Anna | Falu IK | 01:28:50 |
11 | Löf Hilda | Apladalens LK | 01:29:02 |
12 | Hübinette Karin | LK Roslagen | 01:29:13 |
13 | Mandelberg Lin | Roma IF | 01:29:34 |
14 | Barr Kajsa | Stockholm | 01:29:36 |
15 | Runfors Camilla | Athletic Club Salt Lake | 01:29:52 |
16 | Agne Pernilla | Stockholm | 01:29:52 |
17 | Carlsson Therese | Uppsala | 01:30:28 |
18 | Larsson Maria | Länsförsäkringar Stockholm | 01:31:03 |
19 | Rosendahl Anna | Bromma | 01:31:39 |
20 | Jakobsson Miah | IF Linnea | 01:31:41 |
21 | Schönbeck Katja | IFK Växjö | 01:31:49 |
22 | Clasö Stina | Stockholm | 01:31:52 |
23 | Jansson Nelly | Stockholm | 01:31:58 |
24 | Almen Lagerwall Ida | Saltsjöbaden | 01:32:00 |
25 | Hedman Frida | Stockholm City Triathlon | 01:32:09 |
26 | Mäkäräinen Leena | FIN | 01:32:36 |
27 | Lauren Mikaela | Stockholm | 01:32:46 |
28 | Ramirez Agueda | ESP | 01:32:49 |
29 | Ericson Hallen Fanny | Hallandsgatan | 01:32:56 |
30 | Olsson Marie-Louise | Finnskogarnas SK | 01:33:16 |
31 | Olofsson Sofia | Täby | 01:33:49 |
32 | Scharffetter Signe | Team Powerwoman Athleti... | 01:34:18 |
33 | Bondesson Clara | Runacademy IF | 01:34:45 |
34 | Bohlander Nina | 3city Triatlon | 01:35:29 |
35 | Eriksson Zandra | Norrköping | 01:35:48 |
36 | Langenheim Patricia | IF Linnea | 01:35:50 |
37 | Hultenberger Hilda | Time for Ghana | 01:36:10 |
38 | Lind Jennie | Hässelby SK | 01:36:17 |
39 | Andre Caroline | Stockholm | 01:36:21 |
40 | Elfwing Linnea | Stockholm | 01:36:32 |
41 | Raft Viktoria | Dalarö SK | 01:36:34 |
42 | Synnerholm Äsa | Löparnas Vänner IF | 01:36:40 |
43 | Thoren Arina | Asics Frontrunner | 01:36:51 |
44 | Landgren Sigrid | Östersund | 01:37:15 |
45 | Quantz Haley | Solna | 01:37:35 |
46 | Waara Anna-Maria | Täby | 01:37:44 |
47 | Wallin Emma | Stockholm | 01:37:52 |
48 | Strandberg Moa | Älta IF | 01:38:05 |
49 | Eriksson Hanna | Gävle | 01:38:16 |
50 | Lindgren Teresia | Norrtälje | 01:38:17 |
51 | Holstad Emma | Lidingö | 01:38:20 |
52 | Wemmergärd Juni | IF Linnea | 01:38:28 |
53 | Mänberg Sara | IFK Björnen | 01:38:33 |
54 | Diepenbruck Sabine | GER | 01:38:39 |
55 | Lanhede Birgitta | Jalles TC | 01:38:39 |
56 | Lindahl Christina | Kem wa Dojo | 01:39:07 |
57 | Kvarfordh Sara | IF Linnea | 01:39:08 |
58 | Ingard Johanna | IK Rex | 01:39:10 |
59 | Bellec Fanny | Knivsta | 01:39:20 |
60 | Carlstein Sara | Höga Loftet Runners | 01:39:26 |
61 | Jacobsson Karin | Nacka | 01:39:28 |
62 | Eriksson Sofia | Strängnäs Löparklubb | 01:39:31 |
63 | Fras Susanne | Bjärred | 01:39:31 |
64 | Andersson Nicole | Stockholm | 01:39:42 |
65 | Skarin Annika | VH Runners | 01:39:47 |
66 | Jansson Comfort | NOR | 01:39:52 |
67 | Iversen Louise | Lima | 01:40:08 |
68 | Padovan Georgia | Caybon | 01:40:11 |
69 | Wisen Annette | Västeras | 01:40:45 |
70 | Bergstrand Karin | Arsta | 01:40:54 |
71 | Bidö Sofia | Stockholm | 01:41:10 |
72 | Äberg Julia | Bjursas | 01:41:22 |
73 | Lans Linda | Heby | 01:41:23 |
74 | Sigurdson Jannica | Hägersten | 01:41:30 |
75 | Swica Joanna | Sundbyberg | 01:41:31 |
76 | Svensson Hanna | Tjalve IF Norrköping | 01:41:43 |
77 | Nordin Malin | Solna | 01:41:44 |
78 | Wieringa Lisanne | NED | 01:41:46 |
79 | Öman Catrin | Roma IF | 01:41:59 |
80 | Jensen Anne | IF Linnea | 01:42:02 |
81 | Karlsson Karin | Örebro AIK | 01:42:05 |
82 | Jansson Äsa | Skarpnäck | 01:42:06 |
83 | Stjernlöf Elin | Linköpings Löparklubb | 01:42:13 |
84 | Amini Rose-Marie | Uppsala LK | 01:42:24 |
85 | Tornstam Zandra | Bälinge IF | 01:42:25 |
86 | Melkersson Anna | Stockholm | 01:42:29 |
87 | McKay Meredith | Solna | 01:42:32 |
88 | Ästrand Tina | IK NocOut.se | 01:42:41 |
89 | Bonetti Katarina | Västeras LK | 01:42:41 |
90 | Spillberg Erica | Älta | 01:42:42 |
91 | Karman Josefine | Huddinge AIS | 01:42:43 |
92 | Bergman Michaela | Stockholm | 01:42:47 |
93 | Mogert Karin | Malselvs venner | 01:42:50 |
94 | Jämtner Linnea | Thunder Road Media AB | 01:43:19 |
95 | Woxnerud Katarina | IF Mantra Sport | 01:43:22 |
96 | Tengelin Julia | Stockholm | 01:43:24 |
97 | Hedman Karin | Resultat AB | 01:43:26 |
98 | Näsman Anna | Västeras | 01:43:31 |
99 | Liljedahl Annelie | Ludvika FFI | 01:43:35 |
100 | Kveton Johanna | Stockholm | 01:43:43 |
Alla resultat och foton från Stockholm Halvmarathon
Mer löpning i Sverige:
Kommentar schreiben