The LIVE-Results and official rankings from the Great South Run 2023 in Portsmouth.
The result lists from Great South Run (10 Miles and 5 km) on October 15, 2023. On this page you can also find the rankings from previous years (2021, 2022).
Results Great South Run 2023
Results Men
Pos | Name | Club | Time |
---|---|---|---|
1 | Zakariya Mahamed | Southampton AC | 00:46:41 |
2 | Jacob Allen | Highgate Harriers AC | 00:47:13 |
3 | Omar Ahmed | Birchfield Harriers | 00:47:31 |
4 | Callum Hawkins | Kilbarchan AAC | 00:47:43 |
5 | Ben Bradley | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:48:00 |
6 | Marc Scott | Richmond & Zetland Harriers | 00:48:09 |
7 | Seyfu Jamaal | London Heathside Runners AC | 00:48:25 |
8 | Jake Smith | Pontypridd Roadents RC | 00:48:30 |
9 | Kadar Omar | Birchfield Harriers | 00:48:44 |
10 | Blake Moore | Windsor Slough Eton & Hounslow AC | 00:49:05 |
11 | Travers John | Donore Harriers Athletic Club | 00:49:15 |
12 | Sean Hogan | Southampton | 00:49:24 |
13 | Alex Pointon | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:49:26 |
14 | Tom Butler | Shaftesbury Barnet Harriers | 00:49:34 |
15 | James Heneghan | Pontypridd Roadents AC | 00:49:39 |
16 | Simon Heath | Brighton Phoenix | 00:49:44 |
17 | George Beardmore | Worcester Athletic Club | 00:49:48 |
18 | Charlie Brisley | Newham & Essex Beagles AC | 00:49:48 |
19 | Nick Dawson | Worthing & District Harriers | 00:49:59 |
20 | Josh Lunn | Cardiff AAC | 00:50:27 |
Results Women
Pos | Name | Club | Time |
---|---|---|---|
1 | Lily Partridge | Birchfield Harriers | 00:54:04 |
2 | Hannah Irwin | Cambridge & Coleridge AC | 00:54:30 |
3 | Amelia Quirk | Bracknell Athletic Club | 00:54:37 |
4 | Lucy Reid | Tonbridge AC | 00:54:48 |
5 | Sonia Samuels | Sale Harriers Manchester | 00:55:14 |
6 | Naomi Mitchell | Reading AC | 00:55:47 |
7 | Sarah Astin | Belgrave Harriers | 00:56:04 |
8 | Kate Estlea-Morris | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:56:15 |
9 | Becky Briggs | City of Hull AC | 00:56:20 |
10 | Cassie Thorp | City of Portsmouth AC | 00:56:29 |
11 | Chelsea Baker | Bristol & West AC | 00:58:01 |
12 | Lauren Church | Reading AC | 00:58:22 |
13 | Rachel Gifford | Leamington Cycling & Athletics Club | 00:59:12 |
14 | Roanna Vickers | Army Athletics Association | 00:59:27 |
15 | Emma Howsham | Reading AC | 00:59:35 |
16 | Imogen Amos | Tonbridge AC | 00:59:48 |
17 | Aine Halton-Hanley | Chippenham Harriers | 01:00:07 |
18 | Lesley Locks | Aldershot Farnham & District A. C. | 01:00:08 |
19 | Sophie Delderfield | Vale of Aylesbury AC | 01:00:32 |
20 | Gemma Collier | Severn AC | 01:00:33 |
Complete results list from Great South Run
Results of past years:
Results Great South Run 2022
Results Men: 10 Mile - Top 20
Pos | Name | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Lily Partridge | Birchfield Harriers | 00:54:29 |
2 | Natasha Cockram | Micky Morris Racing Team | 00:54:35 |
3 | Stephanie Twell | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:54:51 |
4 | Michelle Finn | Leevale Athletic Club | 00:55:58 |
5 | Olivia Tsim | Pontypridd Roadents AC | 00:56:26 |
6 | Rebecca Murray | Bedford & County Athletic Club | 00:56:45 |
7 | Kate Estlea | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:57:45 |
8 | Sarah Winstone | Southampton AC | 00:58:24 |
9 | Hannah Pullen | Waverley Harriers | 00:59:31 |
10 | Alice Murray-Gourlay | Taunton AC | 00:59:33 |
11 | Lesley Locks | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:59:43 |
12 | Rachel Hillman | Lewes Athletic Club | 01:01:20 |
13 | Megan Zoë Walker | St Albans AC | 01:01:27 |
14 | Sophie Delderfield | Vale of Aylesbury AC | 01:01:27 |
15 | Lisa Rooney | Collingwood AC | 01:01:52 |
16 | Sarah Johnson | Thames Valley Harriers | 01:02:07 |
17 | Kate Natkeil | Brighton Phoenix | 01:02:14 |
18 | Tracy Thomas | Worthing & District Harriers | 01:02:51 |
19 | Susan Mcdonald | South London Harriers | 01:04:11 |
20 | Kelly Barnett | Wellingborough & District | 01:04:18 |
Results Women: Top 20
Pos | Name | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Ben Connor | Derby Athletic Club | 00:47:19 |
2 | Ellis Cross | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:47:32 |
3 | Omar Ahmed | Birchfield Harriers | 00:47:49 |
4 | Ross Millington | Stockport Harriers & AC | 00:47:51 |
5 | Calum Johnson | Gateshead Harriers & AC | 00:48:00 |
6 | Charlie Brisley | Newham & Essex Beagles AC | 00:48:09 |
7 | Joshua Grace | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:48:43 |
8 | Jake O'Regan | St. Johns (Clare) A.C. | 00:48:55 |
9 | Charlie Davis | BRAT | 00:49:18 |
10 | Ben Alcock | Bedford & County Athletic Club | 00:49:23 |
11 | Alex Pointon | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:49:32 |
12 | Ahmed Abdulle | Ilford AC | 00:49:55 |
13 | George Beardmore | Worcester Athletic Club | 00:50:04 |
14 | Marshall Smith | Ashford A.C. | 00:50:19 |
15 | Tom Butler | Shaftesbury Barnet Harriers | 00:50:38 |
16 | Ed Bovingdon | Istead & Ifield Harriers | 00:50:56 |
17 | Nick Dawson | Worthing & District Harriers | 00:50:58 |
18 | Stephen Blake | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:51:05 |
19 | Ayoub Saji | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:51:51 |
20 | Adam Baker | RAF Athletics Association | 00:52:05 |
Results Great South Run 2021
Results: Top 50 - 10 Mile
Pos | Name | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Jack Rowe | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:47:20 |
2 | Emile Cairess | Leeds City Athletic Club | 00:47:38 |
3 | Daniel Jarvis | Bedford & County Athletic Club | 00:48:48 |
4 | Chris Thompson | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:49:01 |
5 | William Bryan | Southampton | 00:49:05 |
6 | Andy Cole-Maud | Guildford & Godalming Athletics Club | 00:49:28 |
7 | Joshua Grace | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:49:42 |
8 | Norman Shreeve | Cambridge & Coleridge AC | 00:49:51 |
9 | Ronnie Richmond | Bideford Amateur Athletic Club | 00:49:53 |
10 | George Beardmore | Worcester Athletic Club | 00:49:59 |
11 | James Pettersson | Ipswich Harriers | 00:50:17 |
12 | Jonathon Roberts | Southampton AC | 00:50:32 |
13 | Corey De'Ath | Tonbridge AC | 00:50:40 |
14 | Eilish Mccolgan | Dundee Hawkhill Harriers | 00:50:43 |
15 | Paul Navesey | Crawley AC | 00:50:43 |
17 | Rickie Harvie | Aldershot Farnham & District A. C. | 00:50:45 |
16 | Scott Cousins | Springfield Striders RC | 00:50:45 |
18 | Jacob O'Hara | Southampton AC | 00:50:48 |
19 | Chris Thomas | Thames Valley Harriers | 00:50:48 |
20 | Neil Kevern | Bracknell Athletic Club | 00:51:06 |
21 | Nicholas Dawson | Worthing & District Harriers | 00:51:13 |
22 | Tom Merson | Exmouth Harriers AAC | 00:51:30 |
23 | Ben Alcock | Bedford & County Athletic Club | 00:51:36 |
24 | Marshall Smith | Ashford A.C. | 00:51:38 |
25 | Andrew Mccaskill | 00:51:39 | |
26 | Frank Baddick | Newham & Essex Beagles AC | 00:51:46 |
27 | Jess Piasecki | Stockport Harriers & AC | 00:51:50 |
28 | Matthew Clough | Leeds City Athletic Club | 00:52:09 |
29 | Isaac Farnworth | Reading AC | 00:52:37 |
30 | James Share | Guildford & Godalming Athletics Club | 00:52:40 |
31 | Luc Jolly | Reading AC | 00:52:59 |
32 | Rob Mctaggart | Bournemouth Athletic Club | 00:53:44 |
33 | Matt Scarsbrook | Badgers | 00:53:45 |
34 | Ollie Garrod | South London Harriers | 00:53:49 |
35 | Ben Saunby | City of Salisbury AC & RC | 00:53:58 |
36 | Harry Smith | Bournemouth Athletic Club | 00:54:04 |
37 | Verity Ockenden | Swansea Harriers AC | 00:54:07 |
38 | Kurt Taylor | Bristol & West AC | 00:54:56 |
39 | David Jarrett | Haslemere Border AC | 00:54:57 |
40 | Max Costley | Southampton AC | 00:54:59 |
41 | Ben Brewster | Southampton AC | 00:55:10 |
42 | Mike Liddell | 00:55:30 | |
43 | Rob Arkell | Stubbington Green Runners | 00:55:45 |
44 | Thomas Cully | Southampton AC | 00:55:56 |
45 | David Mills | Winchester & District Athletic Club | 00:56:12 |
46 | Tom Harding | 00:56:43 | |
47 | Daniel Hunt | Southampton AC | 00:56:48 |
48 | William Carey | 00:57:07 | |
49 | Rebecca Murray | Bedford & County Athletic Club | 00:57:15 |
50 | Gary O'Brien | Swindon Harriers | 00:57:17 |
All results and photos from Great South Run
More about running in the UK:
Kommentar schreiben