The LIVE-Results and official rankings from the Stockholm Marathon in Sweden.
The result lists from Stockholm Marathon. On this page you can also find the rankings from previous years.
Results Stockholm Marathon
Results Men: Top 50
Pos | Name | Nat. | Time |
---|---|---|---|
1 | Kirwa Felix | Kenya | 02:11:08 |
2 | Kesete Merhawi | Eritrea | 02:11:45 |
3 | Langat John | Kenya | 02:12:39 |
4 | Tesfay Berhane | Eritrea | 02:14:42 |
5 | Russom Samuel | Hässelby SK | 02:15:39 |
6 | Gerratana Guiseppe | Italien | 02:18:33 |
7 | Walleräng Olle | Sparvägens FK | 02:20:05 |
8 | Casteel Archie | Sparvägens FK | 02:20:59 |
9 | Lundgren Daniel | Turebergs FK | 02:21:14 |
10 | Tulu Chala Ebba | Keep Up RC | 02:21:17 |
11 | Brown T-Roy | USA | 02:22:26 |
12 | Lundberg Jesper | Hunflens LS | 02:22:33 |
13 | Lääs Kristofer | Keep Up RC | 02:24:53 |
14 | Parisi Luca | Italien | 02:26:51 |
15 | Young Michael | Storbritannien | 02:29:10 |
16 | Grönwall Fred | FK Studenterna | 02:29:24 |
17 | Fransson Anders | Ranäs 4H | 02:29:29 |
18 | Helander Viktor | Eksjö Södra IK | 02:30:28 |
19 | Hatefnejad Tony | Hälle IF | 02:30:37 |
20 | Olsson Elov | Ockelbo SK | 02:31:01 |
21 | Vall Markus | Fredrikshofs FIF | 02:31:40 |
22 | Zeffer Henrik | Kungsholmen BBK | 02:31:46 |
23 | Lundegärd Andreas | FK Studenterna | 02:31:53 |
24 | Sjöblom Niklas | Terrible Tuesdays AC | 02:32:08 |
25 | Äberg Marcus | Tjalve FIF | 02:33:43 |
26 | Eriksson Fredrik | IK Akele | 02:33:47 |
27 | Lagerlöf Erik | Terrible Tuesdays Athletic Club | 02:34:24 |
28 | Söderberg Alexander | Sparvägens FK | 02:34:45 |
29 | Kronborg Joel | Hässelby SK | 02:35:28 |
30 | Lund Oskar | Fredrikshofs FIF | 02:36:01 |
31 | Niitsuma Takuya | Japan | 02:36:29 |
32 | Skjeflo Espen | Norge | 02:36:53 |
33 | Wellermark Mattias | IK Akele | 02:36:55 |
34 | Skoog Henrik | Sparvägens FK | 02:37:07 |
35 | Olsson Robert | Finnskogarnas SK | 02:37:18 |
36 | Ingberg Andreas | Örebro AIK | 02:37:28 |
37 | Hennon Alexandre | Frankrike | 02:37:43 |
38 | Yassin Nuray | Hälle IF | 02:38:58 |
39 | Ahlund Niklas | Uppsala | 02:39:24 |
40 | Karlsson Simon | Tisdagsklubben Örebro | 02:39:46 |
41 | Ainouz Filip | Fredrikshofs FIF | 02:39:49 |
42 | Ähsberg Magnus | Apladalens LK | 02:39:55 |
43 | Stenman Adam | Terrible Tuesdays AC | 02:40:01 |
44 | Brander Anton | Karlstad | 02:40:03 |
45 | Grip Oskar | Fredrikshofs FIF | 02:40:34 |
46 | Moren Björn | IK Akele | 02:40:34 |
47 | Dahlgren Victor | Brattas CK | 02:40:41 |
48 | Ösmark Mathias | Fredrikshofs FIF | 02:40:41 |
49 | Widing Erik | Sollentuna | 02:40:47 |
50 | Seweling Philip | Fredrikshofs FIF | 02:40:57 |
Results Women: Top 50
Pos | Name | Nat. | Time |
---|---|---|---|
1 | Haileslase Tsige | Etiopien | 02:31:48 |
2 | Korikwiang Pauline | Kenya | 02:32:18 |
3 | Kwambau Mercy | Kenya | 02:33:43 |
4 | Cherono Judith | Kenya | 02:34:42 |
5 | Lindholm Hanna | HögbyIF | 02:36:39 |
6 | Chepkwony Betty | Kenya | 02:37:08 |
7 | Chesang Kakuri Esther | Kenya | 02:37:29 |
8 | Chepkwony Caroline | Kenya | 02:39:27 |
9 | Erdelyi Zsofia | Ungern | 02:40:54 |
10 | Lech Erica | Örebro AIK | 02:46:08 |
11 | Ringström Louise | Sparvägens FK | 02:46:48 |
12 | Wiklund Äsa | Trangsvikens IF | 02:47:34 |
13 | Strate Stephanie | Tyskland | 02:47:56 |
14 | Bengtsson Linn | Sparvägens FK | 02:48:11 |
15 | Johansson Annelie | Hälle IF | 02:48:28 |
16 | Schulstad Fanny | KFUM Örebro | 02:49:35 |
17 | van Sitteren Liduina | Örebro AIK | 02:50:07 |
18 | Saksi Elmina | Tjalve FIF | 02:52:27 |
19 | Sigfridson Ebba | Terrible Tuesdays AC | 02:52:48 |
20 | Henriksson Evelina | IFK Umea | 02:53:12 |
21 | Björnberg Jenny | Falu IK | 02:55:13 |
22 | Smedman Sofia | Billingen X-trail Sports club | 02:59:15 |
23 | Lindh Olivia | Stockholm | 02:59:38 |
24 | Gustafsson Moa | FK Studenterna | 02:59:39 |
25 | Löf Hilda | Apladalens LK | 03:01:12 |
26 | Rutström Jenny | Öbacka LK | 03:01:15 |
27 | Urminska Daniela | Slovakien | 03:02:51 |
28 | Axelsson Rebecca | Keep Up RC | 03:03:07 |
29 | Hallgren Helena | Simlangsdalens IF | 03:03:36 |
30 | Norgren Sofia | Ludvika FFI | 03:03:51 |
31 | Birmingham Ellen | Solna | 03:05:28 |
32 | Lindqvist Jenny | Skelleftea | 03:06:53 |
33 | Arvered Charlotte | STC | 03:07:55 |
34 | Lutti Kajsa | Uppsala LK | 03:08:08 |
35 | Ahlstrand Emma | IFK Växjö | 03:09:58 |
36 | Steis Tatyana | USA | 03:11:06 |
37 | Granström Olofsson Emma | Stockholm | 03:11:08 |
38 | Gedin Julia Liv | Terrible Tuesdays | 03:11:10 |
39 | Gustafsson Johanna | Billingen X-trail Sports club | 03:11:49 |
40 | Junnila Elina | Finland | 03:11:58 |
41 | Lagerström Karin | Oskarshamn RC | 03:12:19 |
42 | Hedberg Madeleine | Team Kämpaslätta | 03:12:36 |
43 | Svalstedt Johanna | Sundbybergs IK | 03:12:47 |
44 | Bolander Jenny | Tjalve FIF | 03:12:57 |
45 | Lindgren Anna | Lulekamraterna | 03:13:19 |
46 | Ulvegren Albina | Team AnyPace Sweden | 03:13:24 |
47 | Marceau Jessica | Tomelilla | 03:13:25 |
48 | Kengo Veronica | Finland | 03:13:45 |
49 | Dombos Alice | Lidingö | 03:13:47 |
50 | Brzuchalska Weronika | FK Studenterna | 03:13:50 |
Complete results list from Stockholm Marathon
Results of past years:
Results Stockholm Marathon 2021
Results Men: Top 100
Pos | Name | Club | Time |
---|---|---|---|
1 | Teferi Fikadu | Etiopien | 02:12:24 |
2 | Kiplagat James | Kenya | 02:12:26 |
3 | Korir Ronald | Kenya | 02:12:30 |
4 | Tsegay Samuel | Hälle IF | 02:12:34 |
5 | Russom Samuel | Hässelby SK | 02:13:38 |
6 | Girma Teshome | Etiopien | 02:13:53 |
7 | Kiptoo Wilfred | Kenya | 02:13:55 |
8 | Limo Jackson Kibet | Kenya | 02:14:32 |
9 | Nilsson David | Högby IF | 02:14:33 |
10 | Too Eliud Kibet | Kenya | 02:15:43 |
11 | Leandersson Jonas | IF Göta Karlstad | 02:16:40 |
12 | Chala Ebba Tulu | Keep Up RC | 02:18:24 |
13 | Laas Kristofer | Keep Up RC | 02:19:08 |
14 | Mohamed Mustafa | Hälle IF | 02:19:19 |
15 | Kipchirchir Stanley | Kenya | 02:20:37 |
16 | Fransson Anders | Ranäs 4H | 02:26:08 |
17 | Grönwall Fred | FK Studenterna | 02:26:29 |
18 | Anfält Erik | Örebro AIK | 02:26:41 |
19 | Henningsson Niklas | Sundbybergs IK | 02:28:18 |
20 | Sultan Emil | Fredrikshofs FIF | 02:28:45 |
21 | Yassin Nuray | Hälle IF | 02:28:58 |
22 | Wikström Patrik | IFK Umeä | 02:29:28 |
23 | Eklund Patrik | Handelsbanken IF | 02:30:14 |
24 | Eriksson Fredrik | IK Akele | 02:30:32 |
25 | Karoutzos Panagiotis | Grekland | 02:31:07 |
26 | Smith Axel | Björnstorps IF | 02:32:16 |
27 | Nilsson Jonas | Örebro AIK | 02:32:39 |
28 | Snellman Josef | IFK Kristinehamn | 02:33:17 |
29 | Jaranowski Andrzej | Polen | 02:33:32 |
30 | Hultegärd Linus | Sävedalens AIK | 02:34:39 |
31 | Seweling Philip | Fredrikshofs FIF | 02:35:16 |
32 | Van Vracem Arnaud | Belgien | 02:35:50 |
33 | Skoog Henrik | Spärvägens FK | 02:35:55 |
34 | Ingberg Andreas | Örebro AIK | 02:36:17 |
35 | Kronborg Joel | Hässelby SK | 02:36:24 |
36 | Olsson Robert | Finnskogarnas SK | 02:36:54 |
37 | Dahlgren Victor | Brattäs CK | 02:36:59 |
38 | Fincke Simo-Pekka | Finland | 02:37:06 |
39 | Theander Claes | HiQ Sports Club | 02:37:13 |
40 | Segersten Lukas | Enköpings AI | 02:37:20 |
41 | Lund Oskar | Fredrikshofs FIF | 02:37:30 |
42 | Fahlen Jonatan | Proletären FF | 02:37:42 |
43 | Lappalainen Eemi | Finland | 02:37:48 |
44 | Ahlund Niklas | Uppsala | 02:37:51 |
45 | Ainouz Filip | Fredrikshofs FIF | 02:37:53 |
46 | Grip Oskar | Fredrikshofs FIF | 02:38:14 |
47 | Söderberg Alexander | Spärvägens FK | 02:38:17 |
48 | Karlsson Simon | Tisdagsklubben Örebro | 02:38:30 |
49 | Thelin Joakim | Upsala IF | 02:38:30 |
50 | Olsson Bad Olle | Hallens Sportklubb | 02:39:03 |
51 | Brattander Henrik | Huddinge AIS | 02:39:35 |
52 | Steenslev Emil Alexander | Danmark | 02:40:17 |
53 | Elinder Daniel | Papphammarpojkarna | 02:40:33 |
54 | Överfjord Daniel | Västeras LK | 02:40:51 |
55 | Pokorny Sebastian | Bergab-Berggeologiska Un... | 02:40:59 |
56 | Sauter Bailey | USA | 02:41:00 |
57 | Schager Johan | Stockholm | 02:41:09 |
58 | Gustavsson Oscar | Vallentuna-Össeby OL | 02:41:36 |
59 | Franco Cereceda Daniel | IKJ Haninge | 02:41:44 |
60 | Karlsson Mattias | Stockholm LDK | 02:42:23 |
61 | Frisk Joakim | Västeras FK | 02:42:27 |
62 | Ähsberg Magnus | Apladalens LK | 02:43:01 |
63 | Pino Robin | Uppsala LK | 02:43:20 |
64 | Bäckström Joakim | IFK Umea | 02:43:21 |
65 | Gidewall Martin | IFK Tumba | 02:43:35 |
66 | Olsson Henrik | LK TV-88 | 02:43:46 |
67 | Lee-Ohlsson Fredrick | FK Studenterna | 02:44:11 |
68 | Olson Molle | Källbottens IK | 02:44:28 |
69 | Ray David | Stockholm | 02:44:28 |
70 | Mathson Andreas | IF Linnea/Running Mood | 02:44:56 |
71 | Svederman Joakim | Älsten | 02:45:02 |
72 | Nordqvist David | Johanneshov | 02:45:16 |
73 | Ahde Carl-Johan | Fredrikshofs FIF | 02:45:35 |
74 | Kjellander Erik | Punkrun Stockholm | 02:45:56 |
75 | Westerdahl Staffan | Fredrikshofs FIF | 02:46:02 |
76 | Lundgren Bjömqvist Christoff | Katrineholms SK | 02:46:23 |
77 | Öster Bill | Karlshamn SK Triathlon | 02:46:26 |
78 | Olsson Henrik | Terrible Tuesday Triathlon ... | 02:46:34 |
79 | Boman Kenneth | Lulekamraterna | 02:46:41 |
80 | Rädström Fredrik | Hällefors LK | 02:47:07 |
81 | Uggla Pär | Högbo GIF | 02:47:12 |
82 | Silva Antero | Hässelby SK | 02:47:16 |
83 | Tisjö Mikael | Bälsta IK/Team Bauhaus | 02:47:24 |
84 | Jansson Fredrik | Stockholm | 02:47:29 |
85 | Österholm Toni | Hälle IF | 02:47:32 |
86 | Eriksson Mikael | IF Mantra Sport | 02:47:51 |
87 | Ahlberg Johan | Västeräs | 02:48:01 |
88 | Hermansson Jens | Edsbyn | 02:48:18 |
89 | Liljenroth Markus | Örebro AIK | 02:48:25 |
90 | Degselius Herman | FK Studenterna | 02:48:30 |
91 | Biten Niklas | Hässelby SK | 02:48:33 |
92 | Lindholm Tommi | Finland | 02:48:40 |
93 | Sundström Fredrik | Stockholm | 02:48:41 |
94 | Lind Thomas | Ullensaker/Kisa | 02:48:43 |
95 | Johansson Jonas | Linköping | 02:48:48 |
96 | Näslund Matti | XCSTHLM | 02:48:50 |
97 | Biranvand Yavar | Västeräs LK | 02:49:03 |
98 | Ruault Thomas | Frankrike | 02:49:10 |
99 | Forsman Johan | Nacka | 02:49:11 |
100 | Österlund Vilgot | Uppsala LK | 02:49:24 |
Results Women: Top 100
Pos | Name | Club | Time |
---|---|---|---|
1 | Anmut Atalel | Etiopien | 02:29:03 |
2 | Wikström Carolina | LK Roslagen | 02:29:56 |
3 | Fougberg Charlotta | Ullevi FK | 02:31:08 |
4 | Lindholm Hanna | Huddinge AIS | 02:32:27 |
5 | Morozova Alexandra | Ryssland | 02:32:44 |
6 | Momanyi Grace | Kenya | 02:36:38 |
7 | Elofsson Camilla | Huddinge AIS | 02:38:39 |
8 | Salminen Johanna | FK Studenterna | 02:41:15 |
9 | Bäcklund Johanna | Runacademy IF | 02:41:52 |
10 | Zewoldemariam Kebebus | Etiopien | 02:42:10 |
11 | Hellsten Liselotte | Sparvägens FK | 02:42:57 |
12 | Henriksson Evelina | IFK Umea | 02:45:42 |
13 | Björnberg Jenny | Falu IK | 02:45:51 |
14 | Mindaye Gete | Etiopien | 02:47:03 |
15 | Nelsson Sofie | Terrible Tuesdays Athletics... | 02:47:38 |
16 | Wiklund Äsa | Trangsvikens IF | 02:47:53 |
17 | Gibrand Malin | FK Studenterna | 02:48:58 |
18 | Saksi Elmina | Tjalve IF Norrköping/ASIC... | 02:53:41 |
19 | Aly Sarah | Terrible Tuesdays Athletics. | 02:56:04 |
20 | Brzuchalska Weronika | FK Studenterna | 02:56:37 |
21 | Michold Frida | IK Akele | 02:56:39 |
22 | Tömqvist Hanna | Akersberga Triathlonförening | 02:57:49 |
23 | Lindgren Anna | Lulekamraterna | 02:57:53 |
24 | Söderberg Emeli | IFK Skövde | 02:59:43 |
25 | Kengo Veronica | Finland | 03:02:04 |
26 | Karlsson Elisabet | Keep Up RC | 03:02:11 |
27 | Lutti Kajsa | Uppsala LK | 03:03:12 |
28 | Gustafsson Moa | FK Studenterna | 03:03:29 |
29 | Löf Hilda | Apladalens LK | 03:03:56 |
30 | Norgren Sofia | Ludvika FFI | 03:04:38 |
31 | Runfors Camilla | Athletic Club Salt Lake | 03:04:40 |
32 | Marceau Jessica | Tomelilla | 03:05:51 |
33 | Weise Wiebke | Tyskland | 03:06:18 |
34 | Lindqvist Jenny | Skelleftea | 03:06:50 |
35 | Björn Mimmi | Team Björn | 03:07:28 |
36 | Falk Frida | Skelleftea AIK | 03:07:51 |
37 | Hedbäck Emma | Stockholm | 03:09:07 |
38 | Nilsson Johanna | IFK Umea | 03:11:02 |
39 | Davidsson Louise | Simlangsdalens IF | 03:11:05 |
40 | Svalstedt Johanna | Sundbybergs IK | 03:11:05 |
41 | Ring Lisa | IK NocOut.se | 03:11:06 |
42 | Haas Hedwig | OK Linne | 03:11:12 |
43 | Bolander Jenny | Tjalve IF Friidrott Norrköping | 03:11:16 |
44 | Björk Ingrid | IF Linnea | 03:11:47 |
45 | Tengbert Elin | Västeras Löparklubb | 03:11:54 |
46 | Mandelberg Lin | Roma IF | 03:13:23 |
47 | Carlsson Therese | Uppsala | 03:13:24 |
48 | Örmin Anna | Umea | 03:13:33 |
49 | Junnila Elina | Finland | 03:14:05 |
50 | Holmquist Charlotte | Lidingö | 03:14:18 |
51 | Larsson Maria | Länsförsäkringar Stockholm | 03:14:20 |
52 | Englund Nina | Saltsjö-Boo | 03:14:37 |
53 | Johansson Linnea | Märsta | 03:15:12 |
54 | Ottosson Jannike | Team Blekinge | 03:15:25 |
55 | Kvapil Helena | Sthlm City Triathlon | 03:15:35 |
56 | Allbäck Therese | Drift Running Club | 03:16:22 |
57 | Wallin Mia | As IF | 03:17:07 |
58 | Axelsson Gunilla | Uppsala LK | 03:17:13 |
59 | Stener Josefine | Bromma | 03:17:22 |
60 | Höglund Madelene | Gävle | 03:17:31 |
61 | Landen Camilla | Terrible Tuesdays AC | 03:17:31 |
62 | Nyberg Linda | Stockholm | 03:18:10 |
63 | Honek Jennifer | LSG Karlsruhe | 03:18:32 |
64 | Larsson Elin | Stockholm | 03:19:09 |
65 | Fredriksson Therese | Boräs Löparklubb | 03:19:25 |
66 | Persson Janette | Falkenberg Allstars | 03:19:39 |
67 | Andersson Cecilia | RV | 03:19:50 |
68 | Olsson Marie-Louise | Finnskogarnas IK | 03:20:00 |
69 | Stengärd Jenny | TTB Värmdö | 03:20:15 |
70 | Rämö Anne | TSM Running | 03:20:26 |
71 | Emilsson Annie | Uppsala | 03:20:28 |
72 | Mukhametshyna Kseniia | Ukraina | 03:20:31 |
73 | Wigren Malin | Locum IF | 03:21:05 |
74 | Lantto Annika | Pello IF | 03:21:18 |
75 | Mäkäräinen Leena | Finland | 03:21:26 |
76 | Wellner Annika | Göteborg | 03:21:36 |
77 | Frimodt Karin | IF Linnea | 03:21:37 |
78 | Ullberg Anna | Go Running, Skarpäng | 03:21:52 |
79 | Hedman Frida | Stockholm City Triathlon | 03:21:53 |
80 | Tonttila Kialiina | Finland | 03:21:58 |
81 | Talja Maria | Majorna IK | 03:22:06 |
82 | Bergsten Veronica | Lulekamraterna | 03:22:07 |
83 | Luks Renee | Eskilstuna | 03:22:32 |
84 | Bäck Äsa | Himmeta IF | 03:22:51 |
85 | Siden Linn | Stockholm | 03:23:12 |
86 | Johnsen Cathrine Andrea | Norge | 03:23:16 |
87 | Ulvegren Albina | Team AnyPace Sweden | 03:23:34 |
88 | Nyfors Janina | Knivsta | 03:23:36 |
89 | Grandell Pia-Maria | Uppsala | 03:24:16 |
90 | Wojcik Natalia | Bro | 03:24:32 |
91 | Nordqvist Kristin | Eksjö SOK | 03:24:40 |
92 | Elinder Karin | Stockholm | 03:24:45 |
93 | Stolpe Erika | Karlstad | 03:25:22 |
94 | Calegari Laura | Sundbyberg | 03:25:24 |
95 | Zide Marie | Bromma | 03:25:50 |
96 | Olofsson Sofia | Täby | 03:26:03 |
97 | Gunnelin Karin | Västeras | 03:26:07 |
98 | Eklöf Kristin | Sätra IF | 03:26:07 |
99 | Sigurdson Jannica | Hägersten | 03:26:12 |
100 | Bergholm Äsa | Huskvarna | 03:26:18 |
Kommentare zum Artikel
Alle Kommentare und Meinungen zu diesem Beitrag